Linux Dağıtımları

GNU/Linux'un ne olduğundan önceki yazımda bahsetmiştim.

Bkz: GNU/Linux


Şimdide Linux dağıtımlarından bahsedelim. Linux GPL lisansı altında dağıtıldığı için bir çok Linux dağıtımı geliştirilmiştir. Yani GNU/Linux üzerinde çalışan işletim sistemi, bunlar Linux dağıtımları olarak geçer.Şimdi beraber Linux dağıtımlarını inceliyelim.


>Debian

Debian 1993 yılında Ian Murdock tarafından duyurulmuştur. Dünyada en yaygın olarak kullanılan Linux dağıtımılarındandır."Debian" adı, Ian Murdock'ın kız arkadaşı (daha sonra eşi olmuştur) Debora'nın Deb'i ve Ian'ın ismi yan yana getirilerek oluşturulmuştur. Genellikle Linux sunucularda kullanılır. Debian'dan türetilmiş birçok Linux dağıtımı mevcuttur. Debian tek başına bir çok Linux dağıtımın temelini oluşturur.


>Ubuntu

Ubuntu dünyada en çok kullanılan masaüstü Linux dağıtımı konumundadır. Driver uyumluluğu kullanım kolaylığı nedeniyle ve son kullanıcıya hitap ettiğinen dolayı seçilme sebebidir. Debian'dan türetilmiştir ancak Ubuntu'dan da türetilmiş bir çok Linux dağıtımı mevcuttur.


>Pardus

Pardus Türkiye'de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir linux dağıtımıdır. Milli işletim sistemimizdir diyebiliriz. Debian'dan türetilerek geliştirilmiştir.

Resmi Sitesi : https://www.pardus.org.tr/


>Red Hat Enterprise Linux

Red Hat açık kaynaklı ve Linux tabanlı profesyonel yazılım şirketlerinin en büyüklerindendir. Red Hat Linux kurumsal amaçlı bir linux dağıtımıdır. Red Hat türevi bir çok işletim sistemi mevcuttur. Red Hat şirketi açık kaynaklı yazılımlardan nasıl para kazanılacağını dünyaya gösteren ilk şirkettir. Çok stabil ve güvenli bir işletim sistemidir. Sunucularda, workstation ve masaüstü bilgisayarlda kullanılır.


>Fedora

Red Hat şirketinin desteklediği linux dağıtımıdır. Aynı zamanda Red Hat Linux Enterprise Linux içinde bir test ortamı görevi görür. Dünya çapında bir çok özgür yazılım geliştiricisi tarafından geliştirilmektedir. Fedora ingilizcedeki fötr şapkadan gelmektedir ve Red Hat'e atıfta bulunur.


>Slackware

Slackware 1993 yılında Patrick Volkerding tarafından geliştirilmiştir. Halen geliştirilmesi devam etmektedir. Linux kullanımı konusunda deneyimli kullanıcılara hitap eden bir yapısı vardır. Linux'ta yeni olanlar için iyi bir başlangıç değildir. Fakat yüksek düzeyde kararlı ve güvenli bir yapısı vardır. Sunucu bilgisayarlarda çalıştırmak için son derece uygundur.

Yeni versiyon ve dağıtım sıklığı düşüktür(yaklaşık yılda bir kez).Slackware'de her şeyi konfgürasyon dosyalarına bizzat el atarak halletmeniz gerekir.


>Truva Linux

Truva Linux, 2004 Nisan ayında bir grup bilgisayar gönüllüsü tarafından LinuxNet forumlarında atılan bir mesaj üzerine başlamıştır. Projenin amacı Türk GNU/Linux kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre hızlı, kararlı ve kolay kullanılabilir bir GNU/Linux dağıtımı geliştirmektir. Slackware'den türetilmiştir.


>Linux Mint

Ubuntu ve Debian temel alınarak geliştirilmiş, masaüstü kullanıcılarına yönelik güçlü, şık, modern, kullanımı kolay bir işletim sistemidir. Linux Mint, DistroWatch sistesinde, sayfası en çok tıklanan dağıtımlar listesinde 2011 yılından beri birinci sırada gelmektedir. Linux Mint kendi websitesinde Windows, MacOSX ve Ubuntu işletim sistemlerinden sonra dünyada en çok kullanılan dördüncü masaüstü işletim sistemi olduğunu ifade etmektedir.


>Arch Linux

Arch Linux temel olarak GNU/Linux bilgisi olan kullanıcıları hedef seçmiş bağımsız geliştirilen bir topluluk dağıtımıdır. İlk sürümü 2002 yılında yayınlanmıştır. Arch Linux'un temel amacı işletim sisteminde sadelik ve kod doğruluğu üzerinedir. Buradaki basitlik gerekli olmayan eklentiler ve değişiklikler olmaksızın anlamına gelmekte ve işletim sistemi için gerekli temel şeyleri barındırmaktadır. Ek program veya eklenti içermez. Yani kullanıcı kendi isteği doğrultusunda program yükler ve kullanıcının hiçbir zaman kullanmayacağı programları işletim sisteminde barındırmamasını hedefler.


>Kali Linux

Offensive Security tarafından geliştirilmektedir. Debian baz alınarak geliştirilmiştir. Genellikle Sızma Testleri(pentest) için kullanılır. İçinde bir çok saldırı aracı barındıran Backtrack Linux'un devamı niteliğindedir.


>Black Arch

Bir Arch Linux dağıtımıdır. İçinde 1500'ün üzerinde sızma testi aracı barındırmaktadır. Sızma testleri için kullanılır. Arch Linux üzerine kurulabilir ya da doğrudan indirilip kurulabilir.


Linux dağıtımlarını daha detaylı incelemek isteyenler için

Bkz: Tüm Linux Dağıtımları